Współuzależnienie. Co to takiego?
Uzależnienia w dzisiejszych czasach dotykają coraz większą grupę ludzi. Zdecydowanie najczęściej spotykaną chorobą jest alkoholizm, choć nie można zapomnieć również o narkomanii oraz nikotynizmie. Z uzależnieniem nierozerwalnie łączy się pojęcie współuzależnienia.
Współuzależnieniem określane są reakcje przystosowawcze najbliższych osoby, która zmaga się z uzależnieniem. Pojawiają się w trakcie wieloletniego, codziennego życia z uzależnionym. Osoby współuzależnione nie żyją własnym życiem, ale osoby, z którą są w bliskiej relacji. Współuzależnienie objawia się całkowitym podporządkowaniem, a tym samym ogromnym cierpieniem. Co ważne, można żyć z osobą uzależnioną, ale nie być współuzależnionym, choć bez specjalistycznej pomocy niewielu osobom się to udaje.
Jednym z najbardziej zauważalnych objawów współuzależnienia są skrajne emocje, przyporządkowane do tego, w jakiej fazie nałogu znajduje się bliska osoba. Chodzi przede wszystkim o:
- naprzemienna depresja i euforia,
- nadmierne wyczulenie i przejmowanie się emocjami uzależnionej osoby,
- branie całkowitej odpowiedzialności za funkcjonowanie rodziny,
- poczucie winy,
- zaprzeczanie istniejącej sytuacji.
Czy osoby współuzależnione wymagają terapii?
Z powodu uzależnienia cierpi nie tylko dotknięty nim pacjent, ale również jego rodzina. Z tego powodu współuzależnienie wymaga specjalistycznej terapii, którą proponuje nasza poradnia. Jest to nie tylko pomoc dla bliskiej osoby, ale również dla samego uzależnionego. Okazuje się, że wspólne leczenie przynosi znacznie lepsze efekty. Terapia osób współuzależnionych jest jednak dłuższa, ponieważ jej zasadniczym etapem jest pomoc w uświadomieniu istnienia problemu i jego wagi.
Terapia dla współuzależnionych jest prowadzona w sposób podobny do tej dla uzależnionych, choć zazwyczaj nie przebiega jednocześnie. Polega na zajęciach indywidualnych oraz grupowych, które pomagają w nabraniu dystansu do zaistniałej sytuacji. Najważniejszym zadaniem leczenia współuzależnień wcale nie jest pomoc uzależnionemu partnerowi, ale samemu sobie. Dzięki niej pacjenci uświadamiają sobie, że są w stanie decydować o własnym życiu.
Odtrucie alkoholowe. Jak wygląda detoks? Przeczytaj na naszym blogu