Metody leczenia alkoholizmu
Alkohol to najczęściej pojawiająca się w naszych domach używka. Jest to substancja psychoaktywna, która obecna jest w naszej tradycji i kulturze od zarania dziejów, dlatego mamy skłonność do bagatelizowania wszelkich objawów uzależnienia od alkoholu. Pijemy go z okazji urodzin, różnych świąt czy po to, aby uczcić swoje prywatne sukcesy. Często nie zauważamy, że picie zaczyna być problemem. Alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, to choroba, która przejawia się w zaburzeniach normalnego funkcjonowania oraz widocznym ograniczeniu woli chorego.
Osoba uzależniona przestaje kontrolować ilość wypijanego alkoholu i nie umie już bez niego radzić sobie w codziennym życiu. Polacy, jak wynika z przeprowadzanych w 2019 roku badań statystycznych, piją coraz więcej alkoholu, co przekłada się automatycznie na coraz większą liczbę alkoholików. Jak radzić sobie z chorobą alkoholową? Zapraszamy do lektury!
Jakie są sposoby na leczenie choroby alkoholowej?
1. Leczenie psychiki
Mimo nazwy tego uzależnienia, na tę chorobę nie ma żadnego lekarstwa farmakologicznego. Aby wyjść z uzależnienia, należy przejść cały proces leczenia uzależnienia od alkoholu, który może trwać nawet do dwóch lat. Pierwszym krokiem powinno być nazwanie problemu, zaakceptowanie go przez chorego, a następnie wdrożenie odpowiedniej psychoterapii, praca z rodziną oraz najbliższymi osoby uzależnionej. Leczenie tej choroby powinno zawsze być realizowane pod opieką doświadczonego terapeuty, który opracuje dla swojego pacjenta indywidualny program takiej terapii. Podczas psychoterapii chory musi nauczyć się radzić sobie z problemami bez uciekania w alkohol.
2. Detoks, czyli odtrucie
Podczas wychodzenia z nałogu konieczne jest również odstawienie alkoholu, czyli tzw. detoks. Dzięki niemu organizm chorego zostanie odtruty. Podczas trwania tego procesu mogą występować nieprzyjemne objawy odstawienne, które można skutecznie łagodzić, podając elektrolity, witaminy, a nawet środki uspakajające. Tylko w ten sposób chory będzie mógł nauczyć się funkcjonować bez alkoholu we wszystkich życiowych sytuacjach. Odtrucie poalkoholowe może być przeprowadzane w domu pacjenta, co często pozytywnie wpływa na efekty terapii.
Czy hazard może być nałogiem? Przeczytaj na naszym blogu