Jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?
Większość z nas sięga po alkohol ze względu na to, w jaki sposób oddziałuje na nasz umysł oraz ciało. Pijemy samotnie lub w towarzystwie, żeby się zrelaksować i dobrze bawić. Łatwo w takich sytuacjach zapomnieć o tym, jak wyniszczający potrafi być alkohol dla organizmu i psychiki. A w przypadku choroby alkoholowej problemy będą stałe i nawarstwiające.
Jak zachowujemy się po wypiciu alkoholu?
Jednym z najczęstszych powodów, dla których sięgamy po alkohol, jest chęć zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy. Napoje alkoholowe sprawiają, że stajemy się mniej spięci i bardziej rozluźnieni. Nie tylko w zaciszu domowym zdaje się nam to „przydatne”, ale również w trakcie spotkań na mieście. Przy poznawaniu nowych ludzi chcemy zniwelować stres i zwiększyć swoją pewność siebie, co polepszy naszą komunikację. Jest to jednak bardzo zgubne wyobrażenie swojej osoby, które łatwo prowadzi do konieczności leczenia uzależnienia od alkoholu.
Negatywne zachowania po spożyciu alkoholu
Bycie wesołym to nie jedyne, co może nam się przydarzyć po spożyciu alkoholu. Skłonności do wybuchów agresji, prowokowania awantur i innych destrukcyjnych zachowań (również autodestrukcyjnych) wzrastają po spożyciu trunków. Alkohol ma wpływ na nasz układ nerwowy, co skutkuje upośledzeniem logicznego myślenia. Stąd też po alkoholu łatwiej o zdradę, przemoc psychiczną czy wypadki samochodowe. Często pojawiają się też urazy fizyczne. Alkohol etylowy prowadzi do zaburzeń równowagi, niestabilności chodu i pogorszonego refleksu. To zwiększa możliwość przewrócenia się lub omdlenia, a w efekcie uszkodzenia czaszki lub innych części ciała. Spożywanie alkoholu jest przyczyną chorób wewnętrznych, takich jak nadciśnienie, stłuszczenie wątroby czy zaburzenia lękowe. Alkoholizm jest chorobą, niejednokrotnie śmiertelną, dlatego warto wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie stop.